EXAMINER SALVER (U13) 2016u13 ROMIDA EXAMINER SALVER    

u13 EXAMINER SALVER    
Preliminary    ties to be played on or before Friday 6th May 2016       
*Kirkheaton 89-3 (S.Sykes 28, B.Hunter 25)
Shelley 57-6

*Upperthong 68-8
Golcar 67-9

*Birkby Rose Hill 94-7 (A.Zubair 25)
Honley 38a.o.

*Shepley 98-3 (D.Lane 25)
Slaithwate 94-6 (H.Kaye 25)

*Almondbury Wes A 102-1 (N.Kenworthy 25, M.Gill 25, J.Court 25)
ArmitageBridge 63a.o.

*Scholes B 117-3 (G.Davis 25, J.Shepherd 27, H.Elvidge 28)
Almondbury Wes B 53-7

First Round    ties to be played on Sunday 15th May 2016       
*Kirkheaton 58-7 (C.Hadwin 26)
Upperthong 119-2 (E.Eason 27, B.Mighall 25)

*Birkby Rose Hill
Shepley - won

*Almondbury W A 75-0 (J.Court 25, A.Riaz 28)
Scholes B 73-0

*Rastrick 144-5 (J.Wood 28, L.Wood 28)
Thongsbridge 41-6

*Hoylandswaine 102-5
Lepton 101-3 (J.Walker 25)

* bye
Thurstonland

*Denby Dale 95-2 (E.Sefton 27)
Green Moor 37a.o.

*Meltham 55-5
Broad Oak 53-6

*Emley 87a.o.
Barkisland 88-2

*Kirkburton 178-1 (S.Schofield 29, N.Paxman 27, T.Coulhard 26, A.Green 25)
Denby 33a.o.

*Marsden 79-3 (O.Tiffany 26, K.Liversedge 25)
Bradley & Colne 103-7 (L.Mitchell 27)

* bye
Scholes A

*Delph & Dobcross 41-1 (J.Hague 27)
Holmfirth 40a.o. (C.Mcavoy 4-1)

*Armitage Bridge A 35-9 (F.Watson 5-2)
Skelmanthorpe 128-3 (T Barrow 25, F.Watson 28, L.Moore 26 )

*Hall Bower 59a.o. (O.Hirst 28; E.James 3-1)
Cumberworth 63-0 (J.Senior 26, E.Leonard 27)

*Holmbridge 52-1
Augustinians 49-6

        
 Second Round   on or before Friday 27th May 2016      
*Upperthong 95-2 (E.Eason 27, H.Davenport-Jones 27)
Shepley 78-9 (B.Morris 25)

*Almondbury Wes A 122-6 (A.Riaz 29)
Rastrick 89-8 (L.Wood 25)

*Hoylandswaine 1-0
Thurstonland 0a.o.

*Denby Dale 115-4 (K.Moseley 25)
Meltham 64a.o. (R.Worrall 25)

*Barkisland 130-3 (H.Finch 28, M.Weston 28, A.Boyle 26)
Kirkburton 73-7

*Bradley & Colne 40a.o. (M.Gledhill 3-5)
Scholes A 121-3 (B.Walker 25, J.Sherland 26)

*Delph & Dobcross 123-2 (X.Selby 27, J.Hague 25, N.Walker 30)
Skelmanthorpe 116-5 (S.Greaves 27, T.Barrow 27)

*Cumberworth 115-4 (J.Hollingworth 28, N.Georgiou 25)
Holmbridge 68-8

        
 Third Round   on or before Friday 10th June 2016      
*Upperthong 62a.o. (B.Mighall 25)
Almondbury Wes A 87-6 (N.Kenworthy 25)

*Hoylandswaine 90a.o.
Denby Dale 128-3 (K.Mosley 28, E.Sefton 25)

*Barkisland 144-6 (M.Weston 25, H.Finch 25)
Scholes A 88-6

*Delph & Dobcross 112-3 (X.Selby 25, N.Walker 25)
Cumberworth 105-1 (J.Senior 25, G.Barden 25, E.Leonard 25)


        
 Semi Finals on Sunday 3rd July 2016 at Thongsbridge CC     
*Almondbury Wes A 107-2 (A.Riaz 25, N.Kenworthy 26)
Denby Dale 82-4 (E.Sefton 25)

*Barkisland 87-8 (M.Weston 26; C Sykes-Quarmby 3-10)
Delph & Dobcross 83-7 (C.Sykes-Quarmby 25)

 

Final Sunday 3rd July at Thongsbridge CC

*Almondbury Wes A 80-6 (N.Kenworthy 28)
Barkisland 78-7 (M.Weston 25)

Latest News

Under 9s at Half Way

We have reached the half way point in the Under 9 season now.  So far we have had 14 tour

Read more
Interested in a free taster of ladies cricket?

Come and give ladies soft ball cricket a try.

Read more
HJCL 2017 fixtures and results

Fixtures have been produced and were sent by email to the treasurer/senior representative of ev

Read more
ECB Coach Support Worker Course

Course Date: April 8, 2017Time: 1pm to 7pmVenue: Holmfirth High School, Heys Rd, Thongsbridge,

Read more
Umpires training

A 6 week Course on the Basics of Umpiring commences at 7.15 pm at Ossett Cricket Club on Tuesda

Read more
Free coaches workshop

Sunday 22nd Jan - 2.00-5.00pm at Holmfirth High school. The Holme Valley Cricket Association w

Read more
HJCL AGM and rule changes Thursday 2nd December

2016 ANNUAL GENERAL MEETING SELLERS HUDDERSFIELD JUNIOR CRICKET LEAGUE Kirkheaton Cricket Clu

Read more
End of Season meetings

Clubs are reminded of the following End of Season meetings:-   u15 and u17 - Thursday 8t

Read more
Meltham win Dawson Cup plus news of shocks at u9 Grand Final

On Sunday Clayton West hosted the u11 Dawson Cup Final between Meltham and Honley. Meltham batt

Read more
Scheduled and Re-scheduled Cup Finals and Play-offs

Both Broad Oak and Lepton grounds are waterlogged and as such both Joe Lumb and u11 CofC schedu

Read more
Joe Lumb and other finals 28-31st August

On Sunday 28th August Huddersfield u17 face Barnsley in the Joe Lumb Cup Final at Broad Oak. Th

Read more
Huddersfield teams reach 3 Yorkshire finals

Huddersfield u15 will contest the YJCF (formerly Lords Taverners) Final on Friday 12th August a

Read more
Results round-up in busy week for Huddersfield Junior cricket

On Sunday Huddersfield beat Doncaster to book a place in the u17 Joe Lumb competition on 28th A

Read more
Revised Fixture Announcements

Under 13 and Under 17 final sets of fixtures have now been published in their respective sectio

Read more
Barkisland win Under 15 Cup Final

Following last week's postponement of the The Under 15 Cup Final between Slaithwaite and Barkis

Read more
Huddersfield Joe Lumb team edged out in thriller

Huddersfield edged out in Fernside thriller (scorecard published in Rep teams Section)  H

Read more